Ads 468x60px

7 Ağustos 2013 Çarşamba

George Orwell'ın Kitaplar ve Sigaralar’ı çıktı!

George Orwell'ın Kitaplar ve Sigaralar’ı çıktı!

1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarıyla 20’nci yüzyılın en önemli yazarlarından George Orwell’ın Kitaplar ve Sigaralar’ı Sel Yayıncılık’tan çıktı!
Dünya çapında tanınan yazar George Orwell, Kitaplar ve Sigaralar adlı kitabında edebiyat dünyasına ve bu dünyadaki ilişkileri yöneten ve yönlendiren etiğe ilişkin özgün bir bakış açısı sunuyor. Edebiyat camiasına ilişkin gözlerimden oluşan makalelerini Kitaplar ve Sigaralar’da bir araya getiren Orwell, yazar, eleştirmen ve okurları dönemin politik atmosferi içinde değerlendiriyor.
"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?"
Elindeki kitapların envanterini çıkararak sigaraya harcanan parayla kitaba harcanan para arasında kıyaslama yapan Orwell bunun cevabını bulabilecek mi? Peki ya siz cevabı bulabilir miydiniz? Haydi üniversiteli, senin mutlaka bir cevabın vardır.
"Sahafta çalışırken -eğer sahafta çalışmıyorsanız bu mekânı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı; ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; ama en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu. Örneğin 1897'de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da yazarını hatırlamıyor, tıpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hatırlamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış."

0 yorum:

Yorum Gönder